İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Bir Adet Iphone 12 Pro’nun Apple’a Maliyeti Nedir?

Bir Adet Iphone 12 Pro’nun Apple’a Maliyeti Nedir?

iphone-12-pro-maliyeti-nedir

Birçok insan, Apple’in iPhone 12 Pro’yu ne kadara mâl ettiğini merak ediyor. Bilindiği üzere iPhone 12 Pro, Türkiye’de 14.999 TL’den başlayan fiyatlar üzerinden satışa sunuluyor. Oldukça yüksek bir fiyattan satışa sunulmakta olan iPhone 12 Pro’nun ne kadar mâl edildiğini sizlere açıklayacağız.

Bilindiği üzere Apple bu sene yeni bir akıllı telefon modeli piyasaya sürmüştü. iPhone 12 Pro ülkemizde yüksek fiyatlarla satışa sunulmuş ve bu durum, birçok insan tarafından konuşulmuştu. Yüksek fiyatlarla satılan akıllı telefonun ne kadar mâl edildiği, insanların merak ettiği konulardan bir tanesi. Bu konuda Formalhaut Techno Solutions uzmanları bir araştırma yaptı. Peki iPhone 12 Pro ne kadara mâl ediliyor?

iPhone 12 Pro’nun Maliyeti

Birçok insan merak ettiği konulardan bir tanesi de iPhone 12 Pro’nun ne kadar mâl edildiği. İnsanların akıllarındaki soruları cevaplandırmak isteyen Formalhaut Techno Solutions uzmanları, bu konuya da bir açıklık getirmiş oldu. Firmanın yayınlamış olduğu rapora göre iPhone 12 Pro’nun bileşenleri telefonun toplam ederinin %27’sine mâl olmakta. Parça fiyatında oluşan bu artışın sorumlusu, 5G yongasıdır. Yayınlanmış olan rapora göre bir adet iPone 12 Pro’nun sahip  olduğu bileşenler, 406 dolara yani 3200 TL’ye mâl ediliyor. Öte yandan akıllı telefonun Güney Kore’den gelen bileşenleri daha çok. Bu akıllı telefonun ekranları, Güney Koreli şirketler olan LG ve Samsung tarafından tedarik ediliyor. Peki akıllı telefonun bileşenlerinin değeri tam olarak nedir?

Yayınlanan rapora göre iPhone 12 Pro içerisinde yer alan bileşenlerden en maliyetlisi Qualcomm x55 5G modem. Bu bileşenden sonraki pahalı bileşen ise OLED ekranlar. Her bir telefon için tam olarak 90 dolara mâl olan OLED ekranlar, LG ve Samsung’dan satın alınıyor. Bu ekranlar Apple şirketine 70 dolara mâl oluyor. Öte yandan yonga seti A14 Bionic de pahalı bileşenlerden bir diğeri. Bu bileşenin maliyeti ise 40 dolar. RAM’ın maliyeti de 12,80 dolar. Sony’nin kamera sensörünün maliyeti ise 7,4 ve 7,9 dolar.Telefonun sahip olduğu depolama alanının maliyeti 19,20 dolar

Yorum Yap

Yorum Yap