1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Elon Musk’ın İnternet Projesi: Starlink Nedir?

Elon Musk’ın İnternet Projesi: Starlink Nedir?

-2

Starlink, son zamanlarda en çok konuşulan projeler arasında yer almaktadır. Elon Musk öncülüğünde yürütülen bu yeni internet projesi, pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında görülmektedir. Günümüzde hemen hemen herkesin yararlandığı internetler, her ne kadar evlerde kablosuz olarak görülse de dünya genelinde büyük bir kablo ağı içerisindedir.

Özellikle okyanus tabanlarında ve yer altında yer alan bu internet kabloları, sağladığı veriler sayesinde evlerimize kablosuz olarak iletilmektedir. Elon Musk tarafından yürütülen Starlink projesi ise dünya genelinde yer alan bu kablolardan kurtulma amacıyla geliştirilmektedir. İleri dönemde tamamen kablosuz olarak internet hizmeti vermesi beklenen Starlink, aynı zamanda, süper hızlı erişim sağlama sözünü de vermektedir.

Starlink Uyduları

Starlink uyduları, Elon Musk’a ait SpaceX şirketi tarafından uzaya gönderilen uydu grubunu oluşturmaktadır. Gökyüzüne bakıldığında bir dizi parlak cismin dikkat çektiği söylenebilir. Bu dikkat çeken parlak cisimlerden binlercesi uzaya fırlatılmaya hazırlanmaktadır. Gelecek yıllarda internet hizmeti vermesi planlanan Starlink projesinin plan aşamasında bu uyduların uzay boşluğuna ip gibi dizilmesi öngörülmektedir.

Kablosuz internet devrini ve aynı zamanda hızlı erişim sağlayacak verilerin geliştirilmesi amacıyla başlatılan Starlink projesi, Elon Musk tarafından geliştirilmektedir. Bu internet hizmetini sağlaması öngörülen uydular, bir bir uzak boşluğuna fırlatılmaktadır. Dünyanın etrafında ip gibi dizilmesi planlanan bu uydu grubuna SpaceX Starlink Uydu Takımyıldızı ismi verilmiştir. Gelecek yıllarda tamamlanması planlanan projenin temelleri oluşturulmaya devam etmektedir.

Starlink Uyduları Gerçek Zamanlı Olarak Nasıl Takip Edilir?

Pek çok kişinin merak ettiği Starlink uyduları gerçek zamanlı olarak nasıl takip edilir sorusu, bu konu hakkında yapılan araştırmalar arasında yer almaktadır. Proje hakkında bilgi edinmek isteyen kişilerin takip ettiği bu durum, basit adımlar neticesinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikle konu ile alakalı bir internet sitesi bulunmalıdır.
  • Bulduğunuz sitenin yüklenmesini beklemeniz gerekmektedir.
  • Bulunduğunuz konum site tarafından otomatik olarak algılanacak ve uyguların buna göre görülebilecek konumu, saati ve günü site tarafından size bildirilecektir.
  • Size sağlanan bilgiler doğrultusunda gökyüzüne baktığınızda sırası ile dizilmiş uyduları rahatlıkla görebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap