İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Ocakta Piyasaya Sürülme İhtimali Olan Para Birimi Libra! Facebook’un Para Birimi Libra Nedir?

Ocakta Piyasaya Sürülme İhtimali Olan Para Birimi Libra! Facebook’un Para Birimi Libra Nedir?

facebook-para-birimi-libra

Facebook’un kripto para birimi olan Libra, ocakta piyasaya sürülebilir. Para birimi Libranın 1 ABD dolarına eşit olacağı biliniyor. Birçok insanın ilgi ile takip ettiği Facebook’un para birimi Libra, yakın zamanda piyasaya sürülecek gibi duruyor. Libranın piyasaya sürülmesi ile beraber Libra cüzdanı olan Novi de piyasaya sürülebilir.

Facebook’un para birimi olan Libra, kripto para sektöründe yerini alma konusunda çeşitli hazırlıklar içerisinde. Bilindiği üzere Facebook kripto para birimi Libra, 2019 yılında ilk olarak hayatımıza girmişti. Gelen bilgilere göre bu para birimi ocak hayatında piyasalardaki yerini alabilir.

Geçen yıl Facebook para birimi ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamalara göre Facebook, oluşturmaya çalıştıkları para biriminin ödeme veya takas sürecinde herhangi bir şekilde etkilenmemesi adına stabil bir fiyat politikası belirlemek istediklerini ifade etmişti. Öte yandan şirket, hedeflerini gerçekleştirebilmek amacı ile finansal kuruluşlarla konuşmuş ve teminat görevi görecek 1 milyar dolarlık uluslararası döviz ve düşük riskli devlet tahvilini kapsayan bir seper oluşturma konusunda çeşitli çalışmalar içerisinde bulunuyordu. Fakat Facebook’un kararına ne Merkez Bankası ne de yasa koyucular sıcak bakmıştı. Bunun üzerine Facebook, para birimi Librayı birkaç para birimine eş değer bir stablecoin şeklinde konumlandırdı.

Libranın çıktığı dönemde Forbes Media’nın genel yayın yönetmesi olan Steve Forbes, Libra hakkında Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’e yönelik açık bir mektup kaleme almış ve Zuckerberg’in parası olan Libranın global anlamda ABD dolarının yerini alabileceğini ifade etmişti. Bu olayın üzerinde o zamanlar ABD Başkanı Donald Trump, Libranın güvenilir bir para birimi olmadığını belirtmişti.

Facebook kripto para birimi Libra, ocak ayında piyasaya sürülmeyi bekliyor. Bu para biriminin 1 ABD dolarına eşit olacağı biliniyor. Bu para biriminin piyasaya sürülmesi ile birlikte Libra cüzdanın da aynı zamanda piyasalardaki yerini alması bekleniyor. Birçok insan, facebook kripto para birimi Libra ile ilgili büyük bir merak içerisinde. Ocak ayında piyasalardaki yerini alması beklenen para biriminin USDC, PAX ve Tether ile rekabet edebilecek bir düzeyde olduğunu belirtmekte fayda var.

Yorum Yap

Yorum Yap