1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Play Store’da Bulunan Sahte Uygulamalar

Play Store’da Bulunan Sahte Uygulamalar

Play Store'da Bulunan Sahte Uygulamalar

İlk defa 11 sene önce yayımlanmış olmasına rağmen, Minecraft popülerliğini korumaya devam ediyor. Bu yüzden de siber suçlular çoğunlukla oyunun kullanıcı tabanını hedefliyor. Kaspersky’nin yeni bir raporuna tarafından, son çabalarından biri de Google Play Store üzerinden fena amaçlı mod-paketleri indirmeyi içeriyor.

Siber emniyet firması, Google Play Store üstünde Minecraft için mod-paketi olduğunu bahis eden fakat sahiden belli başlı amacı akıllı telefon ve tabletler üzerinde can sıkıcı reklamlar uygulamak olan 20’den artı Android uygulaması buldu. Bu uygulamaların asgari popüler olanı 500’den fazla kere yüklenmişken, en popüleri ise 1 milyondan fazla kullanıcıya sahipti.

Herhangi bir yeni uygulamayı yüklemeden önce Play Store üzerinde uygulama yorumlarına bakmak önemle nasihat ediliyor. Kaspersky bu Minecraft mod-paketleri için yorumlara baktığında, derecelerin takriben 3 yıldız civarında olduğunu ancak tekil puanlamaların öyle fazla 5 yıldız ve 1 yıldızdan oluştuğunu fark etti. Normalde bu durumun bir kullanıcıyı uygulamayı doldurma fikrinden soğutması beklenebilirken, Minecraft mod-paketlerinin arkasındaki siber suçlular çocukları ve gençleri gaye alıyorlar. Bu yüzden de bahsi geçen şart pek uyarı çekimiyor.

Kaspersky, bu uygulamalar hakkında Google’ı bilgilendirdi ve uygulamalar Google Play Store’dan silinmiş durumda. Fakat uygulamalar kullanıcıların telefonlarında varlıklarını sürdürüyorlar ve kötü amaçlı yazılım geliştiriciler, bu uygulamaları veya benzerlerini öbür bir geliştirici hesabından her tarafta mağazaya yüklemeyi deneyebilirler.

Bu kötü amaçlı uygulamalar indirildikten sonradan ve bir defa açıldığında Minecraft için herhangi bir mod yüklemiyorlar. Bunun yerine dilekçe kapatıldıktan daha sonra simgesi akıllı telefonun menüsünden kayboluyor.

Bu uygulamaların sorunlu doğaları gereği o kadar fazla kullanıcı uygulamaları aramakla süre kaybetmiyor ve hatta bu uygulamaları en ince ayrıntısına kadar unutmaları bile mümkün. Ancak mod paketi cihazda kalmaya devam ediyor ve kullanıcının internet tarayıcısında reklam göstermeye çalışıyor. Ayrıca bu uygulamalar Google Play, Facebook gibi uygulamaları da açabiliyor ve hatta YouTube videoları oynatabiliyor.

Bu sahte Minecraft modları bir kullanıcının tarayıcısını haberi olmadan açtığında, böylece fazla kullanıcının tarayıcıda bir problem olduğunu düşünmesi olası. Ama tarayıcının silinmesi ve her tarafta yüklenmesi sorunu gidermiyor, bunun yerine uygulamanın silinmesi gerekiyor. Neyse ki bu uygulamalar, kendilerini her tarafta yüklemeye çalışan türden değil gibi gözüküyor.  Kullanıcının fena amaçlı uygulamayı belirledikten sonra cihazının ayarlar menüsünde (genelde Ayarlar – Uygulamalar ve Bildirimler – Tüm uygulamaları göster) bulması ve silmesi gerekiyor..

Yorum Yap

Yorum Yap