İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Şirketin Adı Neden “Xiaomi”? Şirketin CEO’su Bu Konuda Bir Açıklama Yaptı!

Şirketin Adı Neden “Xiaomi”? Şirketin CEO’su Bu Konuda Bir Açıklama Yaptı!

sirketin-adi-neden-xiaomi

Birçok insan, şirketin isminin neden “Xiaomi” olduğunu belirtiyor. Bu konuda şirketin CEO’su bazı açıklamalarda bulundu. Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun, şirketin isminin markanın ulaşmış olduğu değere paralel bir öneme sahip olmadığını ifade etti. Yaptığı açıklamalara devam eden Lei Jun, şirketin sahip olduğu teknolojinin ve satışa sundukları ürünlerin daha önemli olduğunu belirtti.

Akıllı telefon konusunda son zamanlarda oldukça hızlı bir gelişim yaşanıyor. Bu konuda ise Çinli markalar ön plana çıkıyor. Gerek ürettikleri telefonlardaki teknoloji gerekse tasarımları, insanların dikkatini çekiyor. Fakat Çinli markalar tarafından üretilen ürünleri kullanan birçok kişi, bu ürünlerin adlarını telaffuz etme konusunda sıkıntı yaşıyor.

Bilindiği üzere Xiaomi firması oldukça yeni. Yaklaşık 10 yıldır sektörde bulunuyor. Fakat buna rağmen hızlı bir yükseliş yaşadı. Birçok insan, şirket tarafından üretilen ürünleri kullanıyor. bu ürünler de oldukça popüler. Bu nedenle genç firma olan Xiaomi’nin sektörde ismini duyurduğunu söylemek mümkün. Bazı insanlar, Xiaomi isminin nereden geldiğini çok merak ediyor. Xiaomi CEO’su Lei Jun, bu konuda insanların meraklarını giderecek bir açıklama yaptı.

Xiaomi İsmi Nereden Geliyor?

Xiaomi ismi konusunda insanların meraklarını gidermek isteyen Lei Jun, bu konuda bazı açıklamalarda bulundu. Aktarılan bilgilere göre şirketin kurucuları o zamanlar isim konusunda çeşitli araştırmalarda bulunuyordu. Bu konuda Türkçe karşılığı “kırmızı biber”, “siyah pirinç”, “kızılyıldız” anlamlarına gelen isim önerilerinde bulunuldu. Yatırıcı Liu Qin, şirketin isminin Xiaomi olması konusunda bir öneride bulundu ve Xiaomi ismi kabul edildi ve şirketin ismi belirlenmiş oldu.

Bu ismin markaya kattığı değer hususunda da bazı açıklamalarda bulunan Lei Jun, şirketin iyi ürünleri olmadığı zaman adının çok da önemli olmadığını belirtti. Öte yandan iyi bir kullanıcı deneyimi ve çekirdeğe bunun yanı sıra da iyi ürünlere sahip olan firmaların isimlerinin basit olmasına rağmen başarılı olabileceklerini ifade etti. Yaptığı açıklamalarda özet olarak ismin, markanın nasıl bir değere sahip olacağı konusunda neredeyse hiçbir etkiye sahip olmadığını ifade etmiş oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap