İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Sosyal Medyada Güvende Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Detay!

Sosyal Medyada Güvende Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Detay!

-2

Sosyal medya, günümüzde en sık kullanılan platformlar arasındadır. Instagram, Facebook, Youtube, Twitter, Tiktok gibi platformlar başta olmak üzere pek çok sosyal medya sitesi mevcuttur. Pek çok insan, bu platformlarda güvende olduğunu düşünmektedir. Ancak durum sanıldığı gibi değildir.

İnternet kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtı ile sosyal medya kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtı birbirine oldukça benzemektedir. İnternet kullanırken pek çok veri paylaşılmakta, konum bilgileriniz açığa çıkmaktadır. Bu durum sosyal medyada da geçerli olmaktadır. Sosyal medya hesaplarınızı daha güvenli bir şekilde kullanabilmek için dikkat etmeniz gereken 5 temel husus bulunmaktadır.

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Sosyal medya güvenliği, her internet kullanıcısının dikkat etmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Zira eğer sosyal medya hesaplarınızda güvenlik sağlanamazsa verileriniz kolayca erişilebilir bir hale gelecektir. Aşağıda yer alan 5 maddeyi inceleyerek sosyal medya hesaplarınızı güvenle kullanabilirsiniz.

  • Sosyal medya hesaplarınıza başka cihazlardan girdiyseniz, mutlaka güvenli çıkış seçeneğini kullanmalısınız. Aksi halde, başka bir kullanıcının giriş yapabilme ihtimali yüksek olacaktır.
  • Sosyal medya hesaplarınızda konumunuzu paylaşmamaya özen göstermelisiniz. Zira konum, kişisel bilgilerinizin gözler önüne serilmesine neden olabilir.
  • Güvenlik oluşturabilmek amacıyla sosyal medya hesap şifrelerinizin sayı, büyük harf ve küçük harf içermesi gerekmektedir. Ayrıca düzenli olarak şifrelerinizi değiştirirseniz hesabınız daha güvende olacaktır.
  • Sosyal medya biyografinize kendiniz ile ilgili önemli bilgileri paylaşmamanız gerekmektedir. Eğer doğum tarihiniz, yeriniz gibi kimlik bilgileriniz açık olursa, kimlik hırsızları ortaya çıkabilir.
  • Sosyal medya platformlarının çoğunda bulunan “İki faktörlü kimlik doğrulaması” seçeneğini aktif hale getirerek güvenliği arttırabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen temel hususlara dikkat ettiğiniz müddetçe sosyal medyayı verimli ve güvenli bir şekilde kullanabilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca bilmediğiniz hesaplardan ya da mail adreslerden gelen linkleri açmamanız tavsiye edilmektedir. Zira siber dolandırıcılık, bilgi çalma gibi olumsuz durumların pek çoğu bu yöntem ile gerçekleştirilmektedir. Eğer hesabınızda yalnızca güvendiğiniz insanlar varsa ve kişisel bilgilerinizi paylaşmıyorsanız sosyal medya sizin için güvenli olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap